Warning: preg_replace(): Compilation failed: invalid range in character class at offset 14 in /home/smnews/public_html/components/com_k2/views/item/view.html.php on line 212

Liga 2 | Olimpia a bifat prima victorie pe teren propriu din acest sezon Foto: Valentin Păduraru

Liga 2 | Olimpia a bifat prima victorie pe teren propriu din acest sezon

Evaluaţi acest articol
(5 voturi)
Prima etapă intermediară a sezonului 2017/2018 a Ligii 2 a adus și prima victorie din acest sezon pentru FC Olimpia 2010 Satu Mare pe Stadionul ”Olimpia Daniel Prodan”, 2-0 cu nou-promovata AFC Hermannstadt.
La finalul unui joc bun, mai ales în prima repriză, ”galben-albaștrii” au învins echipa din Sibiu care a venit la Satu Mare din postura de lider, după trei victorii consecutive în primele trei etape, iar cel mai îmbucurător lucru este că marcatorii golurilor sunt sătmărenii Vasile Pop și Ciprian Brata.
Vasile Pop a deschis scorul, în minutul 18, după ce a transformat cu siguranță un penalty obținut de Brata care a fost faultat în careu în timp ce se pregătea să șuteze la poartă. După deschiderea scorului sătmărenii pun stăpânire pe joc, domină teritorial, însă fără ocazii clare de gol până spre finalul reprizei când Lusamba a a avut o șansă de gol, iar Ciprian Brata a marcat pentru 2-0 după o combinație cu Vasile Pop.
În repriza secundă sătmărenii ”au făcut un pas în spate”, iar sibienii au pus stăpânire pe joc și după doar zece minute au fost aproape de gol, lovitura cu capul a lui Necşulescu lovind bara lui Muntean, iar în minutul 75 șutul din interiorul careului a lui Lupu este reținut de portarul sătmărean. Până la finalul meciului nu am mai consemnat ocazii de gol, singurul lucru notabil fiind accidentarea lui Blănaru care după un duel aerian a căzut rău pe mâna stângă suferind o fractură. S-a terminat 2-0 pentru Olimpia, iar cei peste 850 de spectatori prezenți în tribunele Stadionului ”Olimpia Daniel Prodan” (conform anunțului făcut la pauza meciului) au plecat acasă mulțumiți de jocul ”galben-albaștrilor” și de prima victoria din acest sezon de acasă.

FC Olimpia 2010 Satu Mare 2 - 0 AFC Hermannstadt (2-0)
Stadion: ”Olimpia Daniel Prodan”;
Arbitru: Florin Marcu (Oradea);
Asistenți: Ciprian Iovu (Botoşani), Iulian Brînză (Botoşani);
Arbitru de rezervă: Răzvan Necrici (Baia Mare);
Observatori: Dan Monea (Aiud) și Mircea Bucur (Târgu Mureş);
FC Olimpia 2010 Satu Mare: Fl. Muntean - Duruş, Mureşan (cpt.), Hlinca, Copaci, Rus, Ayoub, Pop, Miholca, Brata, Lusamba;
Rezerve: Şuta - Bura, Cocian, Szasz, Ben Khalifa, Jurj, Lukacs;
Antrenor: Tibor Selymes;
AFC Hermannstadt: Căbuz - Tătar (cpt.), Pîrvulescu, Stoica, Pamfile, Dumitriu, Necşulescu, Neacşa, Rusu, Monea, Cîrstean;