Autentificare

Login to your account

Username *
Password *
Remember Me

România învinge la scor Germania și debutează perfect în Rugby Europe Championship Foto: Valentin Păduraru

România învinge la scor Germania și debutează perfect în Rugby Europe Championship

Evaluaţi acest articol
(2 voturi)
În prima partidă din ediția 2018 a Rugby Europe International Championship, pe stadionul Cluj Arena România a învins Germania la scor, 85-6, Stejarii reușind să înscrie nu mai puțin de 13 eseuri.
Germania a făcut fata echipei noastre doar in primele cinci minute, atunci cand dupa un balon trimis inteligent de Catalin Fercu, atent Sione Fakaosilea a marcat prima incercare a partidei, transformata de Florin Vlaicu. Stejarii au continuat sa mentina presiunea si in minutul 12 Mihaita Lazar a batut din nou defensiva Germaniei, acelasi Florin Vlaicu marind ecartul la 14-0.
Replica oaspetilor a constat in lovitura de pedeapsa concretizata de Tim Menzel, dupa care ofensiva Stejarilor a continuat, cursa de aproximativ 50 de metri a lui Catalin Fercu anuntand cel de-al treilea eseu, care l-a avut ca autor pe Tangimana Fonovai. Germania a mai marcat si ea o data in prima repriza, prin Tim Menzel dintr-o tentativa de tinta.
Pana la pauza scorul a luat proportii, Tangimana Fonovai a fost de neoprit, iar apoi capitanul Stejarilor, Mihai Macovei, ei fiind cei care, completati de o transformare a lui Florin Vlaicu, au stabilit rezultatul primelor 40 de miute: Romania-Germania 31-6.

In partea secunda elevii lui Lynn Hoewlls s-au dezlantuit. Efortul colectiv al inaintarii a fost fructificat de Stelian Burcea, apoi la finalizare s-a aflat Paula Kinikinilau, pentru ca la cateva minute distanta, in stilul sau caracteristic, Ionut Dumitru sa-si treaca si el numele pe lista marcatorilor. Toate cele trei incercari au fost transformate de Florin Vlaicu si Stejarii conduceau cu 52-6.
Tim Menzel a avut posibilitatea de a marca dar a irosit o penalitate, pana la finalul jocului Stejarii reusind alte cinci eseuri, in ordinea marcarii lor autorii fiind Sione Fakaosilea, Paula Kinikinilau, Mihai Macovei, Alin Coste si Stephen Shennan, doua transformate de Florin Vlaicu, alte doua transformari avandu-l ca autor pe Valentin Calafeteanu.
Romania a obtinut un succes cu bonus ofensiv si astfel se mentine pe prima pozitie a clasamentului contand pentru calificarea la Cupa Mondiala din 2019. Saptamana viitoare Stejarii vor intalni Spania la Madrid.

Rugby Europe Championship | România 85 - 6 Germania (31-6)
Stadion: Cluj Arena;
Arbitri: Maxime Burlet-John Catteau, Kevin Sulejmani (Belgia);
Marcatori: Fakaosilea-2e, M.Lazar-e, Tangimana-2e, Macovei-2e, Burcea-e, Kinikinilau-2e, I.Dumitru-e, Coste-e, Shennan-e, Vlaicu-8tr, Calafeteanu-2tr, respectiv Menzel-2lp

România: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 3. Andrei Ursache (Carcassonne), 4. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Marius Antonescu (Colomiers), 6. Valentin Ursache (Oyonnax), 7. Mihai Macovei (Colomiers), 8. Stelian Burcea (CSM Bucuresti), 9. Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10. Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 11. Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti), 12. Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), 13. Paula Kinikinilau (CSM Bucuresti), 14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens), 15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens);
Rezerve: 16. Florin Bardasu (Stiinta Baia Mare), 17. Ionel Badiu (Timisoara Saracens), 18. Alexandru Tarus (Sale Sharks), 19. Alin Coste (Carcassonne), 20. Andrei Gorcioaia (Massy), 21. Valentin Calafeteanu (CSM Bucuresti), 22. Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 23. Jack Umaga (Timisoara Saracens);

Germania: 1. Julius Nostadt (Aurillac), 2. Senzokuhle Ngubane (SC Frankfurt 1880), 3. Paul Weiss (SC Neuenheim), 4. Eric Marks (La Rochelle), 5. Stefan Mau (SC Germania List), 6. Falk Duwe (RK 03 Berlin), 7. Rafael Lofinmakin-Dutta (Nottingham United), 8. Luke Dyekhoff (Cross Keys RFC), 9. Tim Mentzel (RC Strasbourg), 10. Daniel Koch (SC Germania List), 11. Christopher Korn (TSV Handschuhsheim), 12. Yassin Ayachi (TSV Handschuhsheim), 13. Robin Pluempe (RG Heidelberg), 14. Paul Pfister (RG Heidelberg), 15. Marvin Dieckmann(RG Heidelberg);
Rezerve: 16. Sam Ramsey (Berlin Grizzlies), 17. Felix Martel (TSV Handschuhsheim), 18. Marcus Bender (TSV Handschuhsheim), 19. Yassar Bauer (VFR Döhren), 20. Carsten Lang (RG Heidelberg), 21. Jan Piosik (Hannover 78), 22. Mark Sztyndera (SC Frankfurt 1880), 23. Clemens von Grumbkow (Sportfordergruppe der Bundeswehr).

Lasă un comentariu