alegeri locale 2024 pnl adrian cozma
SmartThings Banner 735x200 MG RR 01
Liga 3 | Prima victorie în deplasare pentru FC Unirea Tășnad Foto: Sportul Sătmărean / Valentin Păduraru

Liga 3 | Prima victorie în deplasare pentru FC Unirea Tășnad

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)
FC Unirea Tăşnad a câștigat astăzi, în cadrul etapei a X-a, meciul jucat în deplasare la ultima clasata din Seria a V-a a Ligii 3, ACS FC Avrig.
După cele trei victorii obținute de băieții lui Botan și Moise în meciurile cu echipele din județul Cluj, astăzi, tășnădenii au învins FC Avrig cu scorul de 2-1 și au urcat până pe locul 6 în clasamentul seriei a V-a din Liga 3.
Ca de obicei tășnădenii au început bine meciul și după câteva ocazii ratate, Gabi Cădar a deschis scorul în minutul 27, iar după zece minute Bogdan Faur a dublat avantajul Unirii și la pauză s-a intrat cu scorul de 2-0 pentru Tășnad.
Gazdele au început mai bine repriza secundă și au redus din diferență în minutul 52, prin Ionuț Simion, iar din minutul 70 au evoluat în inferioritate numerică, sătmărenii ratând până la finalul meciului mai multe ocazii clare de gol prin Cădar, Ciul și Faur. În apărare Bălău și Vădan au dat siguranță, gazdele nereușind să le pună probleme și Unirea a reușit prima victorie în deplasare din acest sezon, iar meciul din etapa viitoare, de pe teren propriu, cu CS Iernut ne dă speranțe la o clasare pe podium a tășnădenilor.

ACS FC Avrig 1 - 2 FC Unirea Tăşnad (0-2)
Marcatori: Ionuţ Simion (min. 52) / Gabriel Cădar (min. 27) și Bogdan Faur (min. 37)
Stadion: Comunal (Avrig - Sibiu);
Arbitru: Barzuca Dorian (Lugoj);
Asistenți: Filip Alexandru (Timişoara) și Pantea Sebastian (Arad);
Observatori: Monea Dan (Aiud) și Chiritescu Petrișor (Braşov);

FC Unirea Tăşnad: Raul Cherecheș - Sergiu bercean, Călin Vădan, Marius Bălău, Mark Parnău, Raul Stanciu, Denis Chivari, Adrian Ciul, Bakai Balasz, Gabriel Cădar, Bogdan Faur;
Rezerve: Claudiu Băican - Raul silaghi, Mădălin Bolba, Andrei Mureșan, Lucian Dascăl, Szekely Krisztian, Alex Veres;
Antrenori: Marius Botan și Bogdănel Moise;