Liga 3 | CSM Satu Mare a pierdut jocul de pe teren propriu cu SCM Zalău

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

CSM Satu Mare a fost învinsă pe teren propriu de SCM Zalău cu scorul de 4-3.

Sătmărenii au condus cu 1-0, printr-un super gol marcat de Ervin Zsiga dintr-o lovitură liberă (min. 15), sălăjenii au reușit egalarea în minutul 38, după o lovitură de colț și s-a intrat la cabine la egalitate 1-1. Oaspeții au întors rezultatul în startul reprizei secunde, Cosmin Meşter finalizând o acțiune pe partea stângă cu un șut din interiorul careului, 1-2, iar după alte zece minute Sergiu Negruţ a marcat pentru 1-3. Meciul părea că se îndreaptă spre o victorie a echipei din Zalău, însă sătmărenii au revenit pe tabelă în minutul 86, după o greșeală a fostului portar de la Olimpia Satu Mare 1921, Alex Şugar, care a respins balonul într-un coleg, 2-3, iar Raul Ziman a readus egalarea cu o lovitură de cap din interiorul careului de 6m, în minutul 89, 3-3. În minutele de prelungiri ale meciului, jucătorii din Zalău au continuat să atace și au dat lovitura printr-un eurogol marcat de Dan Berci, şut din marginea terenului, de la peste 20m.

După primele două etape, CSM Satu Mare rămâne fără victorie și o așteaptă o deplasare dificilă la CFR Cluj II, în timp ce SCM Zalău are punctaj maxim şi va juca acasă, derby-ul local cu echipa pregătită de Dacian Nastai, Sportul Şimleu.

Liga 3 | Seria 10 | Etapa 2 | CSM Satu Mare 3 - 4 SCM Zalău (1-1)

Marcatori: Ervin Zsiga (min. 15), Raul Ziman (min. 89)/Andu Moisi (min. 38), Cosmin Meşter (min. 55), Sergiu Negruţ (min. 65), Andu Moisi (autogol, min. 86), Dan Berci (min. 90+1);

Stadion: Olimpia ”Daniel Prodan” (Satu Mare);

Arbitru: Pal Adrian (Oradea);

Asistenți: Timar Ovidiu (Oradea) și Matica Marius (Oradea);

Observatori: Kemenes Emil (Baia Mare) și Szekely Iulian (Cluj-Napoca);

CSM Satu Mare: Alex Cădar – Călin Vădan, Luca Tincău, Raul Ritli, Flaviu Ionescu, Zsiga Ervin, Svaczkopf Istvan (cpt.), Barth Kevin, Filip Stajic, Tudor Moldovan, Gabriel Cădar;

Rezerve: Danieș Oșan – Ciprian Brata, Dobrai Eduard, Antonio Pașca, Raul Ziman, Baior Denis, Nylvan Bogdan, Jakab Martin, Ioan Băbuț;

Antrenori: Zoltan Ritli și Tiberiu Csik;

SCM Zalău: Alex Șugar – Andrei Șumlea, Andu Moisi, Dan Berci, Răzvan Dulap, Vadim Călugher, Răzvan Gorovei, Mihai Onicaș, Cosmin Meșter, Sergiu Negruț, Sergiu Pop;

Rezerve: Andrei Pop – Raul Stanciu, Logon Romaric, Ionuţ Ilieş, Alexandru Mare, Kis Lorant, Nagy Alex, Mihai Forna, Dănuț Cozma;

Antrenori: George Zima și Alexandru Pop;

Rezultate Liga 3, Seria 10, etapa 2:

CSM Satu Mare 3 - 4 SCM Zalău (1-1)

• Marcatori: Ervin Zsiga (min. 15), Raul Ziman (min. 89)/Andu Moisi (min. 38, 86-autogol), Cosmin Meşter (min. 55), Sergiu Negruţ (min. 65), Dan Berci (min. 90+1);

Sportul 2007 Şimleu Silvaniei 0 - 0 Progresul Şomcuta Mare

Minaur Baia Mare 5 - 0 Luceafărul Oradea (3-0)

• Marcatori: Viorel Chinde (min. 18), Alin Văsălie (min. 21), Mircea Donca (min. 35), Cosmin Berindea (min. 83), Ciprian Stanciu (min. 86);

Lotus Băile Felix 4 - 1 FC Someşul Dej (1-1)

• Marcatori: Mădălin Popa (min. 17), Vlad Costea (min. 48), Andrei Făgărășanu (min. 51), Claudiu Codoban (min. 82)/Denis Hordouan (min. 14);

CA Oradea 1 - 1 CFR 1907 Cluj II (0-0)

• Marcatori: Alex Lezeu (min. 56)/Darius Stănilă (min. 90)

Clasament Liga 3, Seria 10:

1. SCM Zalău 6 puncte

2. Minaur Baia Mare 6p