alegeri locale 2024 pnl adrian cozma
alegeri locale psd satu mare varianta2
banner udmr alegeri locale 2024 smnews
Liga 2 | Olimpia a învins Foresta Suceava și a urcat două locuri în clasament Foto: Satu Mare News / Valentin Păduraru

Liga 2 | Olimpia a învins Foresta Suceava și a urcat două locuri în clasament

FC Olimpia 2010 Satu Mare a câștigat meciul jucat astăzi pe Stadionul ”Olimpia - Daniel Prodan” în cadrul etapei a XIII-a, 2-0, cu Foresta Suceava.
Iată că, după cele două înfrângeri consecutive, ”galben-albaștrii” au reușit o victorie, doar a cincea din sezonul 2017/2018, victorie ce îi urcă două locuri în clasament, pe 12, la egalitate de puncte (16) cu Sportul Snagov.

Sătmărenii au început în atac meciul de azi, iar după zece minute, golgheterul Olimpei, Olivier Lusamba a deschis scorul după un corner executat foarte bine de Dumitru Muntean, la colțul scurt, Cristi Munteanu a trimis cu capul spre poartă, mingea a lovit un fundaș sucevean și a juns la Lusamba, care a trimis plasat, cu stângul, în plasa porții apărate de Răzvan Began. După zece minute, același Lusamba a fost aproape de gol, însă șutul acestuia din interiorul careului lovește plasa laterală. Oaspeții dau primele semne la poarta sătmăreană după o jumătate de oră, lovitura liberă executată de Belevschi este respinsă de portarul Muntean în corner, iar în minutul 35, lovitura de cap a lui Acolatse lovește transversala Olimpiei și la pauză se intră cu avantajul minim pentru sătmăreni.

Repriza secundă începe cu două ocazii ale oaspeților, șutul trimis de Acolatse de la marginea careului de 16 metri, la rădăcina barei, fiind respins de portarul Muntean în corner, iar după cinci minute, același Acolatse a executat bine o lovitură liberă de la 20 m, Muntean respingând din nou în corner.
În minutul 65, Dumitru Munteanu are o incursiune bună pe partea stângă, pasează pentru Vasile Pop, care reia frumos, din vole, de la mijlocul careului sub transversală pentru 2-0. Lusamba ratează șansa dublei după un contraatac rapid în minutul 67, iar după alte câteva minute Dumitru Muntean a fost aproape de un super gol, voleul său fiind reținut de portarul sucevean. Până la final nu s-a mai întâmplat nimic notabil, Olimpia obținând a treia victorie pe teren propriu din acest sezon și așteaptă încrezătoare duelul din etapa viitoare cu ”lanterna roșie”, Luceafărul Oradea.

FC Olimpia 2010 Satu Mare 2 - 0 Foresta Suceava (1-0)

FC Olimpia 2010 Satu Mare:
 Florin Muntean - Ciprian Duruş, Cristian Munteanu, Ionuț Hlinca, Ciprian Brata (cpt.), Cosmin Bura, Romario Rus, Bogdan Miholca, Vasile Pop, Olivier Lusamba, Dumitru Muntean;
Rezerve: Marius Şuta - Sergiu Jurj, Robert Villand, Florin Achim, Denis Cubaş, Szasz Tamas, David Vincze;
Antrenor: Zoltan Ritli;