Dakar 2021 | Ziua 9 | Emanuel Gyenes, primul la Malle Moto și pe 25 la general

Evaluaţi acest articol
(1 Vot)

Marți (12 ianuarie) s-a concurat în etapa a noua a Dakar-ului, în buclă la Neom.

Concurenții au avut de parcurs 579 kilometri în total, dintre care 465 km i-a reprezentat proba specială, iar la finalul zilei riderul de la Autonet Motorcycle Team a obținut o nouă clasare foarte bună.

dakar 2021 traseu ziua9

Mani a încheiat etapa 9 pe locul 25, cu timpul de 5 ore, 50 minute și 6 secunde, iar în clasamentul general a urcat până pe locul 26, cu timpul general de 43H 27' 25''. Câștigătorul zilei a fost argentinianul KEVIN BENAVIDES, urmat de americanul RICKY BRABEC (+01' 18’’) și de chilianul JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO (+01' 34’’). În clasamentul general la categoria MOTO continuă să conducă JOSE IGNACIO CORNEJO FLORIMO, pe locul doi, la o diferență de 11 minute se situează argentinianul KEVIN BENAVIDES, iar pe trei se află britanicul SAM SUNDERLAND (+14' 34’’).

La clasa Malle Moto - Original (fără asistență tehnică), Mani Gyenes a ajuns din nou primul, cu 8 minute și 52 secunde în fața francezului Benjamin Melot (locul 2) și cu aproape douăzeci de minute în fața lituanianului ARUNAS GELAZNINKAS (locul 3). În clasamentul general, lituanianul conduce și are un avans de 43 minute față de Mani Gyenes, iar pe locul 3 are se situează Melot, la 23 minute în spatele sătmăreanului.

La clasa Marathon, Mani Gyenes a încheiat etapa nouă pe locul 3, la 5 minute în spatele câștigătorului zilei, spaniolul TOSHA SCHAREINA, iar în clasamentul general al categoriei și-a păstrat locul 2.

Etapa a X-a de la #Dakar2021 va avea loc miercuri, 13 ianuarie, pe traseul Neom > AlUla, pe o distanță de 583 kilometri, dintre care 342 km de probă specială.